Media o naszym projekcie

Opublikowano: niedziela, 18 luty 2018
Marek Zdancewicz

Oto co inni piszą o naszym projekcie:

Suwałki24

 

Radio Białystok

 

Suwałki info


 

Akademia Mistrzów Narciarstwa Zjazdowego 2018

Opublikowano: środa, 07 luty 2018
Marek Zdancewicz

Już po raz czwarty w Gminie Szypliszki z współpracą innych szkół z Podlasia ruszył projekt: „Akademia Mistrzów Narciarstwa Zjazdowego 2018” realizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Słobódce.  Koordynatorem projektu jest Pan Marek Zdancewicz – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Słobódce.

Pierwsze szkoły w dniu 06.02.2018 r. ruszyły na stok do Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Szelmencie. Ze stoku WOSiR Szelment korzystają narciarze z całej Polski, ale też z Litwy i Rosji. Jednak jak to mówią najciemniej pod latarnią, z reguły osoby, które mieszkają najbliżej stoku nigdy nie miały do czynienia z nartami. I to właśnie z myślą o takich dzieciach został stworzony program „Akademia Mistrzów Narciarstwa Zjazdowego 2018". Podobnie jak w poprzednich latach  dzieci z gminy Szypliszki (Szkoła Podstawowa w Słobódce, Szkoła Podstawowa w Kaletniku, Publiczna Szkoła Podstawowa w Jasionowie) i z gminy Jeleniewo – Szkoła Podstawowa im. Danuty Siedzikówny „Inki” w  Jeleniewie zostały zakwalifikowane do nauki jazdy zupełnie za darmo. Po raz kolejny Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Słobódce zdobyło dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki, dzięki czemu udało się sfinansować więcej szkół z sąsiednich gmin takich jak: Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Rutce-Tartak, Szkoła podstawowa im. mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Sejnach, Szkoła Podstawowa z Litewskim i Polskim Językiem Nauczania im. Dariusa i Girenasa w Puńsku oraz Szkoły podstawowe nr 10 i nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. olimpijczyków Polskich w Suwałkach.

Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki 332 uczniów szkół podstawowych pod fachowym okiem instruktorów będą mogli uczyć się  jeździć na nartach. Projekt  ma na celu przybliżenie najmłodszym dyscyplinę sportową jaką jest narciarstwo alpejskie, ale również zaszczepić w nich pasję do aktywnego trybu życia. Oczywiście przedsięwzięcia takie jak to, ma także popularyzować sporty zimowe.

Priorytetowym założeniem projektu jest powszechne objęcie wszystkich uczniów klas IV-V ze szkół podstawowych. Projekt realizowany będzie od 06.02.2018 do końca lutego bieżącego roku. Dzieci będą miały   zajęcia w ośmioosobowych grupach, każda z nich po dziesięć godzin pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Na początek uczniowie będą mieli możliwość oswojenia się ze sprzętem narciarskim i nauczyć się poruszać po stoku. Później przyjdzie czas na różne pozycje i na doskonalenie umiejętności. Na zakończenie projektu odbędą się zawody w narciarstwie alpejskim o Puchar Wójta Gminy Szypliszki. W ramach  projektu planujemy również spotkanie uczniów ze znanym sportowcem - złotym medalistą olimpijskim - Wojciechem Fortuną.

 

FOTO