×

Wiadomość

Akademia Mistrzów Narciarstwa Zjazdowego 2022 Plus

Opublikowano: środa, 16 marzec 2022
Wioleta Balczun

Ministerstwo Sportu i Turystyki, co roku rozstrzyga nabór na realizację zajęć sportowych dla uczniów ukierunkowane na upowszechnianie sportów zimowych. Realizacja zajęć sportowych jest fundamentem leżącym u podstaw funkcjonowania szeroko rozumianej piramidy sportowej. Stąd też Fundacja im. Wojciecha Fortuny, której celem statutowym jest wspieranie i upowszechnianie kultury fizycznej i sportu oraz propagowanie aktywności fizycznej po raz drugi wzięła udział w projekcie „Akademia Mistrzów Narciarstwa Zjazdowego 2022 Plus” finansowanego ze środków Funduszu Zajęć Sportowych dla Uczniów.

W związku z tym, iż aura zimowa nie rozpieściła nas w tegorocznym sezonie zimowym naukę jazdy na nartach zastąpiono zajęciami alternatywnymi. Uczniowie z Gminy Szypliszki od 7 marca br. uczestniczą w alternatywnych zajęciach sportowych z taekwondo, zajęciach z tenisa stołowego, zajęciach ze strzelectwa, zespołowych grach sportowych z piłki nożnej i badmintona, zajęciach sportowych z żeglarstwa oraz z zajęć z olimpizmu i historii sportu, które osobiście poprowadzi Mistrz Olimpijski Pan Wojciech Fortuna.

Projekt będzie trwał do 24.06.2022 r. Łącznie zostanie przeprowadzonych 441 godzin zajęć, które zostaną zrealizowane w 10 grupach.

Priorytetem działań jest przede wszystkim zachęcenie do aktywności fizycznej jak największej grupy dzieci i młodzieży, co jest bardzo ważne w czasach pandemicznych. Z tego też powodu staramy się upowszechniać ruch w każdy z możliwych sposobów.

Galeria zdjęć:

https://photos.app.goo.gl/zBaVjbTZBmwM8P7E8

 

Media o naszym projekcie

Opublikowano: niedziela, 18 luty 2018
Marek Zdancewicz

Oto co inni piszą o naszym projekcie:

Suwałki24

 

Radio Białystok

 

Suwałki info


 

Akademia Mistrzów Narciarstwa Zjazdowego 2018

Opublikowano: środa, 07 luty 2018
Marek Zdancewicz

Już po raz czwarty w Gminie Szypliszki z współpracą innych szkół z Podlasia ruszył projekt: „Akademia Mistrzów Narciarstwa Zjazdowego 2018” realizowane przez Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Słobódce.  Koordynatorem projektu jest Pan Marek Zdancewicz – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Szkoły w Słobódce.

Pierwsze szkoły w dniu 06.02.2018 r. ruszyły na stok do Wojewódzkiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Szelmencie. Ze stoku WOSiR Szelment korzystają narciarze z całej Polski, ale też z Litwy i Rosji. Jednak jak to mówią najciemniej pod latarnią, z reguły osoby, które mieszkają najbliżej stoku nigdy nie miały do czynienia z nartami. I to właśnie z myślą o takich dzieciach został stworzony program „Akademia Mistrzów Narciarstwa Zjazdowego 2018". Podobnie jak w poprzednich latach  dzieci z gminy Szypliszki (Szkoła Podstawowa w Słobódce, Szkoła Podstawowa w Kaletniku, Publiczna Szkoła Podstawowa w Jasionowie) i z gminy Jeleniewo – Szkoła Podstawowa im. Danuty Siedzikówny „Inki” w  Jeleniewie zostały zakwalifikowane do nauki jazdy zupełnie za darmo. Po raz kolejny Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Słobódce zdobyło dofinansowanie z Ministerstwa Sportu i Turystyki, dzięki czemu udało się sfinansować więcej szkół z sąsiednich gmin takich jak: Szkoła Podstawowa im. Henryka Sienkiewicza w Rutce-Tartak, Szkoła podstawowa im. mjr Henryka Dobrzańskiego „Hubala” w Sejnach, Szkoła Podstawowa z Litewskim i Polskim Językiem Nauczania im. Dariusa i Girenasa w Puńsku oraz Szkoły podstawowe nr 10 i nr 11 z Oddziałami Integracyjnymi im. olimpijczyków Polskich w Suwałkach.

Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Sportu i Turystyki 332 uczniów szkół podstawowych pod fachowym okiem instruktorów będą mogli uczyć się  jeździć na nartach. Projekt  ma na celu przybliżenie najmłodszym dyscyplinę sportową jaką jest narciarstwo alpejskie, ale również zaszczepić w nich pasję do aktywnego trybu życia. Oczywiście przedsięwzięcia takie jak to, ma także popularyzować sporty zimowe.

Priorytetowym założeniem projektu jest powszechne objęcie wszystkich uczniów klas IV-V ze szkół podstawowych. Projekt realizowany będzie od 06.02.2018 do końca lutego bieżącego roku. Dzieci będą miały   zajęcia w ośmioosobowych grupach, każda z nich po dziesięć godzin pod okiem wykwalifikowanych instruktorów. Na początek uczniowie będą mieli możliwość oswojenia się ze sprzętem narciarskim i nauczyć się poruszać po stoku. Później przyjdzie czas na różne pozycje i na doskonalenie umiejętności. Na zakończenie projektu odbędą się zawody w narciarstwie alpejskim o Puchar Wójta Gminy Szypliszki. W ramach  projektu planujemy również spotkanie uczniów ze znanym sportowcem - złotym medalistą olimpijskim - Wojciechem Fortuną.

 

FOTO