CIEKAWOSTKI O KANADZIE

Opublikowano: wtorek, 28 maj 2019
Kacper Stefanowicz
1. Kanada to drugi pod względem wielkości kraj, zaraz po Rosji. Jest 32 razy większa od Polski.
 
2. Średnia długość życia wynosi 84 lat u kobiet oraz 80 lat u mężczyzn. (W Polsce: u kobiet - 82 lata, u mężczyzn - 74 lata).
 
3. Kanada ma, m.in.: najdłuższą linię brzegową (ponad 202 tysięcy km), najdłuższą granicę państwową (Kanada-USA; 8893 km), największą monetę (9 metrów średnicy) i najmniejsze więzienie na świecie (24,3 metrów kwadratowych).
 
4. Rośnie tam 10% wszystkich lasów na Ziemi, a 8% kraju stanowią jeziora - jest ich 2 miliony, a aż 5 z nich należy do listy top 10 największych jezior na Ziemi.
 
5. Zimą 1911 roku było tak zimno, że zamarzł znajdujący się tam wodospad Niagara.
 
6. Jakość wody w Kanadyjskich kranach jest zazwyczaj wyższa niż jakość wody butelkowanej.
 
7. Kanadyjczycy szczycą się tytułem najlepiej wykształconego społeczeństwa na świecie i są drugim najszczęśliwszym narodem.
 
8. Kanadyjski minister ds. imigracji i obywatelstwa ogłosił, że Święty Mikołaj jest Kanadyjczykiem.
 
9. Większość ludzi w Kanadzie (90%) żyje około 200 km od granicy Kanada-USA.
 
10. Kanada posiada 41 parków narodowych i 3 obszary ochrony środowiska morskiego.

RODZINA KRÓLEWSKA W WIELKIEJ BRYTANII

Opublikowano: poniedziałek, 27 maj 2019
Julita Koniecko
 
Kasia Brezgiel przygotowała prezentację nt rodziny królewskiej. Najpierw wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy jej prezentację multimedialną, następnie uczniowie uzupełniali drzewo genealogiczne Rodziny Królewskiej. Wiedzę musieliśmy uzupełnić o imię najmłodszego Royal Baby.
 
Opracowała Julita Koniecko
 

CIEKAWOSTKI O AUSTRALII

Opublikowano: poniedziałek, 27 maj 2019
Kacper Stefanowicz
 
 
 
1. Uznaje się, że jest to najmniejszy kontynent na ziemi. Jej powierzchnia wynosi 7,692,024 km. W szerokości ma ponad 4 tysiące kilometrów - to tyle co odległość od Moskwy od Londynu.
 
2. Znajduje się tam najdłuższy płot świata. Dingo Fence ma 5614 kilometrów długości - ponad dwa razy tyle, co Wielki Mur Chiński.
 
3. W Australii żyje około 25,371,700 osób (∼3 osoby na kilometr. Jest to mniej niż populacja Polski - 38,413,000 (123 osób na kilometr).
 
4. W Australii żyją ludzie z całego świata - ponad 25% Australijczyków urodziło się poza Australią.
 
5. Żyje tam 2 razy więcej kangurów i 3 razy więcej owiec niż ludzi.
 Australia była drugim krajem na świecie, który przyznał kobietom prawa wyborcze. Polska, wraz z kilkoma innymi krajami, była 8 w kolejności.
 
6. Australia była drugim krajem na świecie, który przyznał kobietom prawa wyborcze. Polska, wraz z kilkoma innymi krajami, była 8 w kolejności.
 
7.Australijczycy wynaleźli m.in.: czarną skrzynkę, rozrusznik serca czy nawet Wi-Fi.
 
8. Około 60% Australijczyków ma nadwagę. W Ameryce jest to natomiast około 66%.
 
9. Według międzynarodowych rankingów Melbourne jest najlepszym miastem na świecie. Wygrało ono ten tytuł już kilka razy.
 
10. Gdyby połączyć fragmenty dachu Opera House w Sydney, to utworzyłyby one idealną kulę.
 
 
Opracował: Kacper Stefanowicz, klasa VIII
 

LAS VEGAS by Sylwia Dubielewska

Opublikowano: piątek, 12 kwiecień 2019
Julita Koniecko
 
 
Sylwia Dubielewska przygotowała rewelacyjny projekt o Las Vegas. Jego najmocniejszą stroną były ćwiczenia aktywizujące dla grupy - uczniowie śpiewali karaoke, grali w 'pytanie albo wezwanie' oraz rosyjską ruletkę, aż wreszcie wyszli na korytarz gdzie ze swoich ciał układali napis LAS VEGAS.
 
Sylwia, you rock!!!!
 
 

ST PATRICK'S DAY IN OUR SCHOOL / DZIEŃ ŚWIĘTEGO PATRYKA W NASZEJ SZKOLE

Opublikowano: piątek, 12 kwiecień 2019
Julita Koniecko
 
 
Z okazji Dnia Św. Patryka odbył się nie tylko Konkurs Wiedzy o Irlandii ale również lekcje tematyczne.
 
Uczniowie klasy VIII przygotowali prezentacje, Jakub Konopko i Jan Ostaszewski - projekt o Irlandii i jej symbolach. Chłopcy upiekli też ciasteczka w kształcie irlandzkich koniczynek (shamrocks).
 
Sylwia Dubielewska (klasa VIII) przygotowała broszurę o Irlandii oraz (!) wywiad z założycielem suwalskiej grupy Shamrock, którzy wykonują muzykę celtycką W broszurce znalazła się też strona z autografami muzyków. Sylwia, good job!
 
Inni uczniowie również przygotowali plakaty, np. o mitologii celtyckiej (Kamil Sienkiewicz, klasa VIII).
 
Wygląda na to, że w naszej szkole jest wielu Irish lovers / miłośników Irlandii.
 
opracowała Julita Koniecko
 
 

CIEKAWOSTKI O WIELKIEJ BRYTANII

Opublikowano: środa, 27 marzec 2019
Ula Karmiłowicz

      

 

1. Wielka Brytania (Anglia, Szkocja i Walia) jest w pełni otoczona wodą, z Oceanem Atlantyckim na zachodzie, Morzem Północnym na północy, Kanałem La Manche na południu i Morzem Irlandzkim na zachodzie.

2. Morze Irlandzkie łączy Wielką Brytanię z Irlandią Północną. Flaga Zjednoczonego Królestwa składa się z biało-czerwonego symetrycznego krzyża z X za krzyżem. Błękit królewski obejmuje tło flagi.

3. Londyn posiada jeden z najstarszych systemów transportowych na świecie, a także jeden z największych. Na 270 funkcjonujących stacjach metra londyńskiego znajduje się ponad 400 schodów ruchomych.

4. Szczególnie trudno jest wymówić jedno walijskie miasto. Llanfairpwllwlllandysiliogogogoch jest jedną z najdłuższych nazw miast na świecie. Większość ludzi decyduje się na skrócenie go do łatwiejszego Llanfairpwll.

5. Stonehenge jest starsze niż piramidy. To położona na południu Anglii z najsłynniejszych atrakcji turystycznych w Wielkiej Brytanii. Stonehenge powstało około 3000 roku p.n.e.

6. W Zjednoczonym Królestwie funt szterling jest oficjalną walutą obowiązującą w całym kraju.

7. Być może słyszeliście o ludziach w wieku 100 lat, którzy otrzymali telegram od Królowej. W dzisiejszych czasach jest to karta spersonalizowana i nie ogranicza się tylko do setnych urodzin – możesz ubiegać się o nią również na 105 urodziny – i na każdy rok urodzinowy po ukończeniu 105 roku życia.

8. Niektóre stereotypy mają swoje podstawy w rzeczywistości – i to jest jeden z nich. Brytyjczycy spożywają ponad 165 milionów filiżanek herbaty dziennie – to 20 razy więcej niż Amerykanie.

9. Prawie 60% ludzi w Wielkiej Brytanii to chrześcijanie.

10. Językiem urzędowym Zjednoczonego Królestwa jest język angielski. Istnieje jednak kilka języków regionalnych, które są uznawane, w tym walijski, irlandzki, kornwalijski i szkocki gaelicki.

Opracowała: Sylwia Dubielewska, klasa VIII

The Big Challenge - konkurs j.ang.

Opublikowano: poniedziałek, 25 marzec 2019
Barbara Racka

Dnia 3 kwietnia 2019r (środa) odbędzie się ogólnonarodowy internetowy konkurs języka angielskiego online dla uczniów klas IV – VII oraz VIII – III Gimnazjalnych. Zaplanowane są 4 poziomy trudności zgodne z aktualnym poziomem nauczania w szkołach dla poszczególnych klas. Uczniowie otrzymali już kody dostępu i ćwiczą swoje umiejętności na GAME ZONE – strefie gier gdzie mogą rywalizować z innymi uczestnikami konkursu i kumulować zdobyte punkty.


sala nr 7

trzy pierwsze godziny lekcyjne (etapami)

koordynator: Barbara Racka

Lista uczestników the Big Challenge:

kl IV

 1. Weronika Jaśkiewicz

kl V

 1. Kacper Pieczulis
 2. Viktoria Przybyło

kl VI

 1. Julia Anusiewicz
 2. Inga Racis

kl VII

 1. Weronika Jaśkiewicz
 2. Oliwia Mikołajczyk
 3. Julia Parafinowicz
 4. Dominika Szlaszyńska

kl VIII

 1. Wiktoria Borkowska
 2. Kamil Sienkiewicz
 3. Natalia Staśkiewicz
 4. Artur Umiński

kl III Gim

 1. Zuzia Kosicka
 2. Piotr Lutyński
 3. Iwona Staśkiewicz
 4. Aleksandra Wołyniec
 5. Kinga Staśkiewicz

 

TORONTO by Kamil Sienkiewicz

Opublikowano: środa, 20 marzec 2019
Ula Karmiłowicz
Na lekcji angielskiego Kamil Sienkiewicz - pasjonat angielskiego i Kanady zaprezentował projekt o Toronto. Mieliśmy okazję dowiedzieć się wielu ciekawostek o tym mieście i skosztować lokalnej potrawy.
 
 
 
 

CIEKAWOSTKI O USA

Opublikowano: środa, 20 marzec 2019
Ula Karmiłowicz

 

1. Co ósmy Amerykanin w pewnym momencie swojego życia pracował McDonaldzie.


2. Pierwszą osobą posiadającą niewolnika w Ameryce był czarnoskóry mężczyzna.


3. Apple ma więcej pieniędzy niż Departament Skarbu USA


4. W Montanie, jest 3 razy więcej krów niż ludzi.

 

5. Jeden Amerykanin zużywa tyle samo zasobów co 32 Kenijczyków.

 

6. Sportowcy z amerykańskich uczelni traktowani są jak gwiazdy. W rzeczywistości są to tylko studenci biorący udział w zajęciach pozaszkolnych.

 

7. Chociaż większość Amerykanów mówi po angielsku, nie ma oficjalnego języka narodowego.

 

8. 1 na 3 Amerykanów jest otyłych.

 

9. Około 25% Amerykanów wierzy w reinkarnację.

 

10. Nowy Jork był pierwszą stolicą USA. Miasto Nowy Jork było stolicą kraju przez pięć lat w latach 1785-1790. Miasto odegrało znaczącą rolę w utworzeniu nowego rządu po klęsce Brytyjczyków i traktatu, który zakończył wojnę.

 

Opracowała: Sylwia Dubielewska, klasa VIII

Łamaniec języka

Opublikowano: środa, 20 marzec 2019
Ula Karmiłowicz
Łamaniec języka to najczęściej trudna do wymówienia fraza. Może opierać się na podobnych, a jednak odmiennych fonemach (np. gra słów lub inna właściwość języka).
Tongue twister is often a hard to say phrase. It can be based on the similar, however different phonemes (e.g. word game or different tongue kinds).
 
Dzielą się ona na kilka typów/They're divided into some types:
-Łamańce językowe mogą polegać na szybkiej zmianie pomiędzy podobnymi, ale wyraźnymi literami/słowami, np./Tongue twisters can be based on quick changing between similar, but clear letters/words e.g.
The seething sea ceaseth and thus the seething sea sufficeth us.
 
-Wiele łamańców używa kombinacji aliteracji i rymowanek. Mają dwie lub więcej sekwencji dźwięków, które wymagają repozycjonowania języka pomiędzy sylabami, wtedy te same dźwięki powtarza się w innej kolejności, np./Lots of tongue twisters use combination of alliteration and rhymes. They've got two or more sequences of sounds, which need repositioning of tonguee between syllables, then the same sounds are repeated in a different order.
 
Betty Botter bought a bit of butter.
The butter Betty Botter bought was a bit bitter
And made her batter bitter.
But a bit of better butter makes better batter.
So Betty Botter bought a bit of better butter
Making Betty Botter's bitter batter better.
 
 
Opracował: Kamil Sienkiewicz, klasa VIII

Więcej artykułów…