×

Wiadomość

Sofija Kowalewska- "pierwsza dama matematyki"

Opublikowano: wtorek, 20 luty 2024
Katarzyna

Przed Wami kolejna matematyczka, polska matematyczka. Poznajmy jej historię smile

Matematyką zainteresowała się przez przypadek. Kiedy jej ojciec kupił majątek ziemski niedaleko Petersburga postanowił go odnowić. Niedopatrzenie sprawiło, ze kupiono zbyt mało tapet, aby pokryć wszystkie wnętrza i pokój dziecinny zdecydowano się wykleić kartkami ze starego podręcznika. A był to cykl wykładów Ostrogradskiego na temat rachunku różniczkowego. 11-letnia wówczas córka, dziecko, które od najmłodszych lat odczuwało potrzebę zrozumienia wszystkiego, co ją zaciekawiło, spędziła mnóstwo godzin na patrzeniu na ściany i próbach odkrycia znaczenia pokrywających je tajemniczych symboli, których w końcu nauczyła się na pamięć.

Była niezwykle zdolna - z pomocą ojca i nauczycieli udało się pojąć arytmetykę i analizę matematyczną. Ponieważ z carskiej Rosji wstęp na wyższe uczelnie dla kobiet był zamknięty, naukę kontynuowała w Niemczech, gdzie zwróciła na siebie uwagę wybitnego matematyka Weierstrassa. Ten zachwycony jej zdolnościami udzielał jej prywatnych lekcji twierdząc, że spośród wszystkich jego uczniów jest ona najzdolniejszą i najpilniejszą studentka.

Pojawiły się pierwsze prace naukowe oraz publikacje i niedługo po tym została okrzyknięta "księżniczką nauki" i "pierwszą damą matematyki". Ale okazało się również, że ma ona talent literacki - pisała artykuły popularnonaukowe do gazet, recenzje teatralne, opowiadania, kilka powieści o charakterze autobiograficznym, m.in. powieść pt. "Nihilistka", a także sztuki teatralne. Była poliglotką - znała 5 języków.

Nie wiadomo, ile jeszcze zdołałaby osiągnąć gdyby nie przedwczesna śmierć. Zmarła krótko po swoich 41 urodzinach, w pełnym rozkwicie swych zdolności i sławy na skutek przeziębienia i choroby płuc. Na jej cześć nazwano planetoidę oraz krater księżycowy.

15 stycznia 1850 roku w Moskwie w rodzinie carskiego oficera pochodzenia polskiego, potomka Korwin-Krukowskich, urodziła się Sofija Kowalewska, jedna z najwybitniejszych matematyczek świata, pierwsza Europejka z doktoratem w tej dziedzinie, jedna z pierwszych kobiet-profesorów na świecie, zwyciężczyni konkursu paryskiej Akademii Nauk dotyczącego ścisłego rozwiązania równań ruchu bryły sztywnej, zajmująca się przede wszystkim zagadnieniami związanymi z równaniami różniczkowymi, a także mechaniką i optyką.

 

Źródło: https://www.facebook.com/photo?fbid=374164211867949&set=a.167459972538375

Matematyczny Kalendarz Adwentowy 2023

Opublikowano: środa, 03 styczeń 2024
Wioleta Balczun

l.p.

Imię i nazwisko ucznia

klasa

Rozwiązane zadania

Miejsce

1

Filip Grabowski

III

23/23

I

2

Sebastian Hołubowicz

IV

23/23

I

3

Bartek Grabowski

V

23/23

I

4

Judyta Podurgiel

V

23/23

I

5

Amelia Obuchowska

VI

23/23

I

6

Robert Jaśkiewicz

VI

23/23

I

7

Amelia Niedźwiecka

VII

23/23

I

8

Weronika Wałejko

VIII

23/23

I

9

Kacper Sztabiński

VIII

23/23

I

10

Aleksander Słowikowski

VIII

23/23

I

11

Domink Racis

VIII

23/23

I

12

Wiktoria Kosicka

V

21/23

II

13

Natalia Aleksa

VII

21/23

II

14

Antoni Grygieńć

V

18/23

III

15

Kornelia Kaszuba

V

17/23

IV

16

Antoni Dębowski

V

6/23

V

Wszystkim uczestnikom dziękuję 😊 

Gratuluję wytrwałości w rozwikłaniu zagadek i szóstek 🤩

Nagrody za I miejsca zostaną rozdane na najbliższym apelu szkolnym.

Twierdzenie Pitagorasa

Opublikowano: poniedziałek, 18 grudzień 2023
Wioleta Balczun

Koniec roku zbliża się wielkimi kroooookami, dziękuję za zaangażowanie i duże zainteresowanie Kalendarzem Adwentowym. Pomagajcie Kotkowi Superłaskotkowi do 24.12 😉 szóstek będzie co niemiara, a dla najwytrwalszym nagroda 😊

Z okazji zbliżających się Świąt najserdeczniejsze życzenia, duuuużo odpoczynku w gronie rodzinnym i jeszcze więcej zapału do Królowej Nauk 😀 Pod spodem znajdziecie ciekawostkę związaną z Tw. Pitagorasa i Nowym Rokiem 2024 – NIECH WAM SIĘ WIEDZIE 😀

Z pozdrowieniami – p. Aneta

 

Matematyczny Kalendarz Adwentowy

Opublikowano: piątek, 01 grudzień 2023
Wioleta Balczun

Startujemy z Matematycznym Kalendarzem Adwentowym!

Dziś pierwsze zadanie czeka na Waszej ścieżce do matematycznej zabawy! 

Od 1 grudnia codziennie nowa łamigłówka z kotkiem Superłaskotkiem! 

Razem bawmy się matematyką i czerpmy radość z rozwiązywania zagadek!

Link do kalendarza: https://view.genial.ly/6563600c372

Żródło:https://www.facebook.com/zpasjidomatematyki?locale=pl_PL

Do dzieła! 😀 - p. Aneta 😉

Kobiety w matematyce

Opublikowano: wtorek, 07 listopad 2023
Wioleta Balczun

Kobiety w żadnej dziedzinie nie miały lekko. To samo dotyczy matematyki, to wszystko przez brak równouprawnienia i tego, że kobiety miały za zadania zajmować się domem... Przez kilka najbliższych miesięcy postaram się Wam przybliżyć ciekawe sylwetki kobiet, które zrobiły wiele dla Królowej Nauk. Oto pierwsza z nich.

HYPATIA Z ALEKSANDRII (370-415) 

Urodzona około 355 lub 370 roku Hypatia to córka Teona, ostatniego dyrektora Biblioteki Aleksandryjskiej. Zapewne właśnie ojciec wpoił jej zainteresowanie nauką. Gdy dorosła, stała się jego powierniczką i oddaną pomocnicą. Najprawdopodobniej razem pracowali nad wydaniem Elementów Euklidesa czy dzieł Ptolemeusza. A rola Hypatii bynajmniej się na tym nie kończyła.

Do historii przeszła jako „męczennica nauki”. Choć nie zachowały się żadne jej pisma, z dostępnych źródeł wyłania się obraz kobiety wyjątkowo inteligentnej, wyedukowanej i utalentowanej. Zgodnie z legendą miała nawet wynaleźć astrolabium - przyrządu astronomicznego służącego do wyznaczania położenia gwiazd, stosowanego w nawigacji aż do początku XVIII wieku  (używał go w swojej pracy m.in. Mikołaj Kopernik). Miała być również autorką jednego rodzaju areometru – urządzenia służącego do wyznaczania gęstości cieczy, w którym był zanurzony.

Jak pisał o niej Sokrates Scholastyk: „Udało jej się osiągnąć tak wysoki stopień wykształcenia, że przewyższyła współczesnych sobie filozofów”. Znała się zresztą nie tylko na tej dziedzinie wiedzy. Na jej wykłady z matematyki i astronomii garnęli się liczni uczniowie.

Czytaj więcej...

Najtrudniejsze działanie matematyczne na świecie

Opublikowano: poniedziałek, 09 październik 2023
Wioleta Balczun

Witajcie matematyczni maniacy smile Tęskniliście? Ba! Ja równieżwink Dość tego wakacyjnego lenistwa, trzeba wziąć się do pracy laughing

Czy zastanawialiście się nad najtrudniejszym działaniem matematycznym na świecie?