Matematyczny Kalendarz Adwentowy
Startujemy z Matematycznym Kalendarzem Adwentowym!
Dziś pierwsze zadanie czeka na Waszej ścieżce do matematycznej zabawy!
Od 1 grudnia codziennie nowa łamigłówka z kotkiem Superłaskotkiem!
Razem bawmy się matematyką i czerpmy radość z rozwiązywania zagadek!
Link do kalendarza: https://view.genial.ly/6563600c372
Żródło:https://www.facebook.com/zpasjidomatematyki?locale=pl_PL
Do dzieła! 😀 - p. Aneta 😉
Kobiety w matematyce
Kobiety w żadnej dziedzinie nie miały lekko. To samo dotyczy matematyki, to wszystko przez brak równouprawnienia i tego, że kobiety miały za zadania zajmować się domem... Przez kilka najbliższych miesięcy postaram się Wam przybliżyć ciekawe sylwetki kobiet, które zrobiły wiele dla Królowej Nauk. Oto pierwsza z nich.
HYPATIA Z ALEKSANDRII (370-415)
Urodzona około 355 lub 370 roku Hypatia to córka Teona, ostatniego dyrektora Biblioteki Aleksandryjskiej. Zapewne właśnie ojciec wpoił jej zainteresowanie nauką. Gdy dorosła, stała się jego powierniczką i oddaną pomocnicą. Najprawdopodobniej razem pracowali nad wydaniem Elementów Euklidesa czy dzieł Ptolemeusza. A rola Hypatii bynajmniej się na tym nie kończyła.
Do historii przeszła jako „męczennica nauki”. Choć nie zachowały się żadne jej pisma, z dostępnych źródeł wyłania się obraz kobiety wyjątkowo inteligentnej, wyedukowanej i utalentowanej. Zgodnie z legendą miała nawet wynaleźć astrolabium - przyrządu astronomicznego służącego do wyznaczania położenia gwiazd, stosowanego w nawigacji aż do początku XVIII wieku (używał go w swojej pracy m.in. Mikołaj Kopernik). Miała być również autorką jednego rodzaju areometru – urządzenia służącego do wyznaczania gęstości cieczy, w którym był zanurzony.
Jak pisał o niej Sokrates Scholastyk: „Udało jej się osiągnąć tak wysoki stopień wykształcenia, że przewyższyła współczesnych sobie filozofów”. Znała się zresztą nie tylko na tej dziedzinie wiedzy. Na jej wykłady z matematyki i astronomii garnęli się liczni uczniowie.
Najtrudniejsze działanie matematyczne na świecie
Witajcie matematyczni maniacy Tęskniliście? Ba! Ja również
Dość tego wakacyjnego lenistwa, trzeba wziąć się do pracy
Czy zastanawialiście się nad najtrudniejszym działaniem matematycznym na świecie?