×

Wiadomość

Młodzież ze Słobódki uczy się dbania o środowisko

Opublikowano: środa, 20 listopad 2019 Ula Karmiłowicz

             Od  15  do 22 listopada 2019 roku   młodzież ze Szkoły Podstawowej w Słobódce bierze udział w projekcie „Sztuka zielonej energii”.  Projekt jest realizowany w ramach programu Erasmus +, w Murzasichle koło Zakopanego.

            W działania projektowe zaangażowana jest czterdziestoosobowa grupa młodzieży z Polski i Litwy oraz liderzy.  Uczestnicy projektu to osoby w wieku od 13. do 16. roku życia. Młodzież litewska pochodzi z miejscowości  Jaszuny , rejon Solecznicki.

Tym razem podążając za znaną młodą aktywistką ekologiczną ze Szwecji - Gretą Thunberg, która jest dla nas w tym wymiarze przykładem jak należy walczyć o nasze środowisko naturalne. Chcemy dzięki temu projektowi po pierwsze manifestować, że nie zgadzamy się na zanieczyszczanie naszego środowiska i używanie materiałów, które szkodzą środowisku i rozkładają się przez setki, a nawet tysiące lat. Po drugie uświadamiać naszych rówieśników i społeczność lokalną jakie zagrożenia wynikają z używania materiałów nie biodegradowalnych. Po trzecie edukować te grupy docelowe jak należy postępować, aby używać jak najmniej rzeczy wykonanych m.in. z plastiku i po czwarte, znaleźć takie rozwiązania, które pozwolą na sprytne wykorzystanie plastikowych opakowań, które już znajdują się w naszych domach oraz szklanych naczyń (np. słoików jako ozdób domowych czy opakowań na produkty spożywcze).

Głównymi celami naszego projektu są:

  1. Dyskusja na temat problemu zanieczyszczeń Ziemi oraz biodegradowalności różnych materiałów.
  2. Wypracowanie sposobów wykorzystania opakowań wykonanych z plastiku i szkła w sprytny, niestandardowy sposób w naszym życiu codziennym.
  3. Wypracowanie sposobów uświadamiania i edukacji naszych rówieśników oraz społeczności lokalnej w kierunku ekologicznego wyboru opakowań i wykorzystania ich.

Celami pobocznymi są natomiast:

  1. Rozwinięcie kompetencji językowych (język angielski, język litewski, język polski)
  2. Rozwinięcie umiejętności organizacyjnych i logistycznych przez kompleksową organizację tego projektu.
  3. Rozwinięcie kompetencji matematycznych.
  4. Rozwinięcie umiejętności i technik manualnych (np. szycie, wyklejanie, ozdabianie).
  5. Rozwój kreatywności.
  6. Wpłynięcie na zmianę postawy naszych rówieśników i bliskich wobec ekologii: wzbudzenie w nich potrzeby dbania o środowisko naturalne i zużywania jak najmniejszej ilości plastikowych opakowań.

W projekcie zostaną wykorzystane różnorodne metody pracy, między innymi: rozmowa, debata, warsztat, dyskusja, gra terenowa i wiele innych.

Liderzy projektu to Pani : Ewa Grygutis i Lidia Sikorska. Uczestnicy zakwaterowani są w Ośrodku wczasowym  „ZBÓJNIK” w Murzasichle. Projekt opiera się na założeniach edukacji rówieśniczej, a działania są realizowane przez młodzież dla młodzieży. Projekt to wspólne szukanie ciekawych rozwiązań pobudzanie kreatywności, ale również przyjemne i aktywne spędzanie wolnego czasu.

 

Więcej informacji o naszych działaniach znajdziecie:

Facebook  https://www.facebook.com/The-art-of-the-green-power-103087001110621/

 

                                                                                                      Pozdrowienia z pięknych Gór

                                                                                                                  Grupa projektowa

Odsłony: 469