BADANIE PISA 2018

Opublikowano: piątek, 06 grudzień 2019 Ula Karmiłowicz

W 2018 roku nasza szkoła została wylosowana do wzięcia udziału w badaniu PISA 2018 – Program Międzynarodowej Oceny Umiejętności  Uczniów .  Jest to program, dzięki któremu można ocenić, jak zmienia się poziom wiedzy i umiejętności młodzieży. W badaniu biorą udział piętnastoletni uczniowie, z ponad 70 krajów i regionów  całego świata. Polska w tym badaniu uczestniczy co roku.

Nasza szkoła , a dokładniej absolwenci klas gimnazjalnych zostali wytypowani do badania. Uczniowie rozwiązywali zadania na komputerach dotyczące rozumienie i interpretacji tekstu, zadania z matematyki i nauk przyrodniczych.  Badanie to  było całkowicie anonimowe. Uczniowie byli identyfikowani za pomocą numerów nadanych im podczas losowania.

W tym tygodniu zostały ogłoszone wyniki badań PISA 2018, z których wynika, że Polscy uczniowie są wśród najlepszych  na świecie.

W porównaniu z wynikami poprzedniego badania PISA 2015, polscy uczniowie osiągnęli lepsze wyniki we wszystkich badanych obszarach. Średni wynik polskich uczniów w dziedzinie rozumienia czytanego tekstu wyniósł 512 punktów. Był to jeden z najwyższych wyników na świecie.

Więcej informacji, w tym mapy prezentujące wyniki, infografiki oraz broszury szczegółowo opisujące wyniki dostępne są na stronach: Ministerstwa Edukacji Narodowej www.men.gov.pl oraz IBE www.pisa.ibe.edu.pl.

Kolejna edycja badań ma się odbyć w 2021 roku.