SkriBot

Opublikowano: czwartek, 23 luty 2023 Wioleta Balczun

7 lutego (wtorek) 2023 r. uczniowie klasy trzeciej wybrali się do Parku Naukowo – Technologicznego w Suwałkach. Uczestniczyli w zajęciach z programowania robota edukacyjnego PHOTON. Poprzez zabawę poznali własne emocje i próbowali je wyrazić za pomocą odpowiednio zaprogramowanego robota. Spotkanie z PHOTONEM zainspirowało nas do zbudowania własnych robotów🤖.

Było to możliwe dzięki projektowi #LaboratoriaPrzyszłości i zestawowi do robotyki SkriBot.

SkriBot to zestaw pozwalający na samodzielne stworzenie robota edukacyjnego krok po kroku. To nie tylko robot do programowania. Edukacja zaczyna się na etapie budowania go od zera. Uczniowie poznają podstawy mechaniki i elektroniki. Kreatywność, umiejętności manualne, zastosowanie różnego rodzaju połączeń w praktyce oraz zdobycie podstawowych umiejętności XXI wieku, to tylko niektóre korzyści płynące z nauki i zabawy ze SkriBotem.

Robot omija przeszkody, jeździ, podąża za linią, łapie i przenosi. Zanim to nastąpiło … trzeciaki podjęły wyzwanie i w piątek (17 lutego) przez kilka godzin zapoznawały się z budową Skribota. Uważnie śledziły kolejne kroki instrukcji, łączyły elementy. Czasami coś nie wychodziło, trzeba było znaleźć błąd i dokonać poprawek. Nie załamywały się i dzielnie pokonywały trudności😀. Świat robotyki jest fascynujący, a zaangażowanie i cierpliwość uczniów w składaniu nawet najtrudniejszych elementów konstrukcji – godna podziwu. Konstruowanie sprawiło mnóstwo radości. We wtorek każda grupa z dumą podziwiała efekt swojej pracy - gotowego SkriBota. W środę podczas zajęć komputerowych, po pobraniu odpowiedniej aplikacji, roboty „ożyły”.

Trzeciaki korzystały z trybu Pilota. To był czas zabawy: poruszania się po linii, wyścigów, układania toru przeszkód i pokonywania go, unoszenia i przenoszenia lekkich elementów w wyznaczone miejsce.

To jeszcze nie koniec przygody uczniów z robotami 😊. Podczas kolejnych zajęć komputerowych spróbują zmierzyć się z programowaniem blokowym Skribota.

Ewa Grygutis