Sofija Kowalewska- "pierwsza dama matematyki"

Opublikowano: wtorek, 20 luty 2024 Katarzyna

Przed Wami kolejna matematyczka, polska matematyczka. Poznajmy jej historię smile

Matematyką zainteresowała się przez przypadek. Kiedy jej ojciec kupił majątek ziemski niedaleko Petersburga postanowił go odnowić. Niedopatrzenie sprawiło, ze kupiono zbyt mało tapet, aby pokryć wszystkie wnętrza i pokój dziecinny zdecydowano się wykleić kartkami ze starego podręcznika. A był to cykl wykładów Ostrogradskiego na temat rachunku różniczkowego. 11-letnia wówczas córka, dziecko, które od najmłodszych lat odczuwało potrzebę zrozumienia wszystkiego, co ją zaciekawiło, spędziła mnóstwo godzin na patrzeniu na ściany i próbach odkrycia znaczenia pokrywających je tajemniczych symboli, których w końcu nauczyła się na pamięć.

Była niezwykle zdolna - z pomocą ojca i nauczycieli udało się pojąć arytmetykę i analizę matematyczną. Ponieważ z carskiej Rosji wstęp na wyższe uczelnie dla kobiet był zamknięty, naukę kontynuowała w Niemczech, gdzie zwróciła na siebie uwagę wybitnego matematyka Weierstrassa. Ten zachwycony jej zdolnościami udzielał jej prywatnych lekcji twierdząc, że spośród wszystkich jego uczniów jest ona najzdolniejszą i najpilniejszą studentka.

Pojawiły się pierwsze prace naukowe oraz publikacje i niedługo po tym została okrzyknięta "księżniczką nauki" i "pierwszą damą matematyki". Ale okazało się również, że ma ona talent literacki - pisała artykuły popularnonaukowe do gazet, recenzje teatralne, opowiadania, kilka powieści o charakterze autobiograficznym, m.in. powieść pt. "Nihilistka", a także sztuki teatralne. Była poliglotką - znała 5 języków.

Nie wiadomo, ile jeszcze zdołałaby osiągnąć gdyby nie przedwczesna śmierć. Zmarła krótko po swoich 41 urodzinach, w pełnym rozkwicie swych zdolności i sławy na skutek przeziębienia i choroby płuc. Na jej cześć nazwano planetoidę oraz krater księżycowy.

15 stycznia 1850 roku w Moskwie w rodzinie carskiego oficera pochodzenia polskiego, potomka Korwin-Krukowskich, urodziła się Sofija Kowalewska, jedna z najwybitniejszych matematyczek świata, pierwsza Europejka z doktoratem w tej dziedzinie, jedna z pierwszych kobiet-profesorów na świecie, zwyciężczyni konkursu paryskiej Akademii Nauk dotyczącego ścisłego rozwiązania równań ruchu bryły sztywnej, zajmująca się przede wszystkim zagadnieniami związanymi z równaniami różniczkowymi, a także mechaniką i optyką.

Źródło: https://www.facebook.com/photo?fbid=374164211867949&set=a.167459972538375