×

Wiadomość

Stefan Banach - naukowiec z przypadku ?

Opublikowano: czwartek, 08 wrzesień 2022 Wioleta Balczun

Witam Matematyczni wielbiciele po długiej wakacyjnej przerwie smile

Przedstawiam Wam kolejną ważną polską matematyczną postać – Stefana Banacha! A na końcu kolejna świetna gra 24 wink

Naukowiec z przypadku?   

To specyficzny przykład naukowca, który karierę zrobił przypadkiem. Nie ukończył studiów, doktorat obronił przez przypadek, a jednak mimo to finalnie został profesorem. To, że dziś tak dobrze jest znany i usłyszał o nim cały świat też wydaje się być niezwykłym zbiegiem okoliczności. Współcześnie Banach nazywany jest ojcem polskiej szkoły matematycznej. I zupełnie zasługuje na to miano.

Doktorat podstępem

W 1917 roku Banach wyjechał do Lwowa, aby uczestniczyć w wykładzie habilitacyjnym innego słynnego naukowca – Steinhausa. Zaledwie trzy lata później prof. Antoni Łomnicki mianował go asystentem na Politechnice Lwowskiej. I nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że Banach przecież nie ukończył studiów, co nadszarpnęło mocno uczelniane przepisy. Stanowisko mógł utrzymać pod jednym warunkiem. W przeciągu roku miał przedstawić pracę doktorską.

Dla samego zainteresowanego nie byłoby to żadnym kłopotem. Problem jednak polegał na tym, że Banach nie zamierzał tracić czasu na „zbędne formalności”, dlatego potrzeby był podstęp. Jego przyjaciele nakłonili asystentów Banacha, aby ci spisywali wszystkie jego pomysły i idee. Pomysł okazał się niezły, bo w zaledwie pół roku powstała z tego pokaźna publikacja. To jednak nie wystarczyło, bo Banach nie zamierzał stawić się przed komisją. Na to też znalazł się sposób.  

Pewnego dnia jeden z pracowników poprosił Stefana o przyjście do sekretariatu na spotkanie z gośćmi z Warszawy. Pretekstem miał być pewien matematyczny problem do rozwiązania, któremu Banach miał sprostać. Jakież było zdziwienie naukowca, gdy po zakończonej dyskusji ogłoszono pozytywny wynik obrony jego pracy doktorskiej.

Twórca analizy funkcjonalnej

W wieku zaledwie 30 lat obronił pracę habilitacyjną i został jednym z twórców nowej dziedziny matematycznej nazwanej analizą funkcjonalną. Wokół Steinhausa i Banacha zbierali się młodzi, uzdolnieni matematycy, którzy tworzyli lwowską szkołę matematyczną. Polacy zyskali wówczas światowe uznanie. Fenomenem jest to, że w czasie dwudziestolecia międzywojennego, w bardzo trudnym dla Polski czasie, ojczyzna Banacha urosła do miana potęgi matematycznej, chociaż nie miała wcześniej takich tradycji.

Banach jest autorem wielu prac naukowych oraz książek i podręczników. Dzięki „Teorii operacji liniowych” stał się rozpoznawalny w świecie matematyków. Stworzone przez niego pojęcia, jak na przykład „przestrzeń Banacha”, zna dzisiaj każdy matematyk na świecie.

Gra 24 to kolejna matematyczna gra popularna w USA.

Musimy użyć wszystkich 4 liczb na planszy (każdej tylko raz) i dowolnych operacji - dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie. Wynikiem ma być oczywiście 24smile

Np. 4, 5, 7, 8

4+8=12

7-5=2

2*12=24

 

Np. 5, 6, 2, 9

5*6=30

30/2=15

15+9=24

 

Są 3 poziomy trudności winkCzasami rozwiązania są takie proste, a ciężko na nie wpaść laughing To co gramy? https://www.pomu.pl/gra/make-24.html smile

 

Źródło: https://naukatolubie.pl/polscy-matematycy/?fbclid=IwAR12PIPyJ-I0Bn-5T6qWjulPN0HN7yTRoEG3k6UqLqI9t9m-1ASdKltQUCg

 

Odsłony: 192