Styczeń - mroźny – dla czytania niegroźny!!!

Opublikowano: środa, 27 styczeń 2021 Żaneta Gawinowicz

Witam młodszych i starszych Czytelników! Mam nadzieję, że tak ja wkręcicie się w czytanie. Ferie już za nami. Styczeń dobiega końca. Śnieżna aura za oknem nie nastraja optymistycznie. Warto pod kocykiem i ciepłą herbatką spędzić czas z ciekawą lekturą.

Chciałabym przedstawić Wam galerię książek, które polecają uczniowie naszej szkoły. Pomimo, że mieliśmy dużo wolnego czasu, nie wszyscy spędzali go tylko przy komputerze.

PROPOZYCJE CZYTELNICZE UCZNIÓW KLASY IV ORAZ KLASY V - KLIK

Kilka słów do Rodziców

„Książki mieszkają w nas” - prof. Grzegorz Leszczyński

Książka jest największym z darów, jakie możemy ofiarować dziecku, darem na zawsze, na całe jego dziecięce i dojrzałe życie. (…) Każdy, kto ją czyta lub jej słucha, pokonuje samotność. Ani telewizja, ani kino, ani komputer, ani smartfon, ani cudowne zabawki, którymi zasypiemy dziecko – nic nie jest w stanie nie tylko zastąpić książki, ale nawet równać się z nią. Czytając dziecku, wspólnie śmiejemy się
i wzruszamy. (…) Przeżywamy wszystko razem, a dziecięce emocje stają się na czas lektury naszymi emocjami. Chwile lektury to niezapomniane okruchy domowego szczęścia. (…)

Książki mieszkają w nas, bo my sami je stwarzamy. Autor zakreśla tylko kontury, grafik przedstawia jedynie wybrane elementy rzeczywistości, a cała reszta książkowego świata musi być wyczarowana przez każdego z czytelników. Dlatego tak różnie wyobrażamy sobie książkowe światy. Każdy trochę inaczej. Tyle ich jest, ilu czytelników i słuchaczy. (…) Z dnia na dzień dziecko coraz więcej wie, bo każda książka zostawia w nim okruszynę wiedzy o świecie, człowieku, prawidłowościach ludzkiego losu (…).

Książka powoli – dzień po dniu zupełnie jakby była kroplą wody spadającą na kamień – kształtuje wrażliwość moralną dziecka, jego poczucie odpowiedzialności za siebie i drugiego człowieka (…). Zachęca do tego, by być człowiekiem otwartym na innych, dobrym i uczciwym, by żyć mądrze, godnie i pięknie. (…)

WkręćMY się w czytanie

p. Żaneta